AlexisK0 has logged 51 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little England

Little England

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★
Edit this entry  
28
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Shift

The Shift

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Underworld: Endless War

Underworld: Endless War

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
Underworld: Rise of the Lycans

Underworld: Rise of the Lycans

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Underworld: Evolution

Underworld: Evolution

2006
×
★★½
Edit this entry  
23
Final Space

Final Space

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Underworld

Underworld

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Spawn

Spawn

1997
×
½
Edit this entry  
22
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

Pokémon: Mewtwo Strikes Back - Evolution

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Coma

Coma

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Cargo

Cargo

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
10
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
Edit this entry  
10
Allegiant

Allegiant

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★
Edit this entry  
05
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry