Sort by

lex has logged 208 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Because I Said So

Because I Said So

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Really Love

Really Love

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Love Don't Co$t a Thing

Love Don't Co$t a Thing

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Endings, Beginnings

Endings, Beginnings

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Respect

Respect

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roxanne

Roxanne

1987
×
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
Read the review Edit this entry  
09
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Soñadora

Soñadora

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Soñadora

Soñadora

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Dating & New York

Dating & New York

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prince - Sign o the Times

Prince - Sign o the Times

1987
×
Edit this entry  
06
A Thin Line Between Love and Hate

A Thin Line Between Love and Hate

1996
×
Read the review Edit this entry