Sort by

luci has logged 215 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The House

The House

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
12
5th Ave Girl

5th Ave Girl

1939
×
★★★
Edit this entry  
08
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★½
Edit this entry  
03
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry