• The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    thinking about the trailer coming out today i might cry ahhhh you! don’t! understand! i’m! already! obsessed!! jonathan groff!!

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

    PLS THE FIGHTING WERE AS HOT AS HELL WTF😍😍😍 I CAN’T EVEN WRITE A PROPER REVIEW RN BECAUSE I’M OVERHYPED THIS WAS SOOOO GOOD
    (going back to the cinema on friday to see it again i’m SO excited)

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    i never logged this movie wtf but this was good!!! i really think that david and florence stole the show. their performance were amazing!!! i just wish the movie focused on natasha’s life a bit more. as a tribute to her and her role in the mcu. like i would’ve loved to see her life path in depth, from being a widow teenager to her intense trainings, missions etc... not just with flashbacks or through other characters. i feel like…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    BRO WHAT ! THE ! ACTUAL ! FUCK ! MARVEL WHAT DO YOU THINK YOU’RE DOING WITH THAT TRAILER DO YOU WANT ME DECEASED AT AGE 23 OR WHAT

  • Napoleon Dynamite

    Napoleon Dynamite

    ★★★★★

    napoleon bby i’ll go to the dance with you anytime<3

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★½

    i don’t know man, looks perfect to me

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    santo gorgonzola!!! this was cute af😭😭😭

  • In the Heights

    In the Heights

    ★½

    how can you go from directing a masterpiece like crazy rich asians to.... this????

    a star and a half for anthony ramos but that’s it. bad storyline, way too long, boring, annoying, shallow characters (hi vanessa)...... anyway, disappointed af :/
    great songs though

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    « I have nowhere to put my head down anymore. »

    (i’ve watched this a month ago but oh well)

    Oh boy this part made me fucking cried. 
    My great grandma was affected by alzheimer and many scenes, lines, reactions were way too familiar to me. It‘s almost scary how accurate the illness was depicted for both sides of the spectrum. 

    I really really liked how messy the storyline was!!! Simply AMAZING and lowkey unexpected!
    The way they crafted this movie is…

  • Cruella

    Cruella

    ★★★

    can’t unsee emma’s gwen stacy in her estella performance!! 
    really really amazed by the insane work done by the art + costumes/wardrobes department!!! goddamn those dresses, i almost want to be a fashion designer now 

    (first time back at the cinema and it feels GOOD!!!!<3)

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

    « Can any single person shut the fuck up about any single thing for an hour? »

    Bo is a genius. My favourite brain. My favourite human. My huile d’olive. I missed him so much. 

    Inside is a work of art, from start to finish. The visuals are extremely beautiful and pleasing to look at. The songs are just INCREDIBLE (they better be on spotify or imma throw fists) 
    I’m completely blown away. I could go on forever and keep…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

    the way i’ve missed him is indescribable. loved this special so so so so much i’m kind of overwhelmed for some reason idk why, i’ll write a review tomorrow. bo ilysm, you’re literally my fav human ever<3333