Sort by

Alexia has logged 182 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Float

Float

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Rocks

Rocks

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Starstruck

Starstruck

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Replicas

Replicas

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Family

The Family

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Warriors Gate

The Warriors Gate

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucy

Lucy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
OtherLife

OtherLife

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The King's Man

The King's Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
I Origins

I Origins

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry