Alexia has logged 155 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guard of Auschwitz

The Guard of Auschwitz

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Trap

The Trap

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Hitch

Hitch

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inanimate

Inanimate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
On the Border

On the Border

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry