Sort by

alexheap has logged 172 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
War Horse

War Horse

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Child in Time

The Child in Time

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Top of the Lake: China Girl

Top of the Lake: China Girl

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Around the World in Eighty Days

Around the World in Eighty Days

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bat

The Bat

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gothika

Gothika

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
Read the review Edit this entry  
07
Spellbinder

Spellbinder

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry