Sort by

Alex Wayne Gratzer has logged 171 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Whale

The Whale

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
02
TÁR

TÁR

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
Troll

Troll

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Australia

Australia

2008
×
★★
Edit this entry  
18
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terrifier 2

Terrifier 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read prior review Edit this entry  
15
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
They/Them

They/Them

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beast

Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jason X

Jason X

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★½
Edit this entry  
09
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★★
Edit this entry