Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aelita: Queen of Mars

Aelita: Queen of Mars

1924
×
★★★½
Edit this entry  
15
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ballchewer

Ballchewer

2002
×
★★★½
Edit this entry  
13
Couch

Couch

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
09
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Earth

Earth

1930
×
★★★
Edit this entry  
05
In the Fall

In the Fall

2011
×
★★
Edit this entry  
05
The Turning Point

The Turning Point

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Twins

The Twins

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
9/21/21

9/21/21

2021
×
Edit this entry  
20
El Héroe

El Héroe

1994
×
★★½
Edit this entry  
19
Treasures

Treasures

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ana & Bruno

Ana & Bruno

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dance of Memory

The Dance of Memory

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nobody's Business

Nobody's Business

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
23
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Eternal Feminine

The Eternal Feminine

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Eden

Eden

2019
×
Edit this entry  
18
79 Springs

79 Springs

1969
×
Edit this entry  
18
LBJ

LBJ

1968
×
Edit this entry  
18
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
16
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
200000 Phantoms

200000 Phantoms

2007
×
Edit this entry  
12
Dies Irae

Dies Irae

2005
×
Edit this entry