Sort by

Alex has logged 145 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Man of the House

Man of the House

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
George of the Jungle

George of the Jungle

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sleeping with the Enemy

Sleeping with the Enemy

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Short Circuit

Short Circuit

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Highlander

Highlander

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Howling

The Howling

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Commando

Commando

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry