Sort by

Alex has logged 180 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Classical Period

Classical Period

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Canyon Passage

Canyon Passage

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Bodied

Bodied

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Torso

Torso

1973
×
★★½
Edit this entry  
22
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Edit this entry  
21
Contact

Contact

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
The Glass Note

The Glass Note

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nadja

Nadja

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Society

Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mandy

Mandy

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue

Blue

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry