• Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★★½

    Denis always delivers. While the cinematography and soundtrack were definitely not as innovative as the first, there is almost no way such an epic conclusion to the story would not top the first movie. The definite highlight for me was Austin Butler as Feyd-Rautha, and his introductory scene was probably my favorite scene in the entire movie. I’ve heard him compared to all-time great villains like Anton Chigurh and Heath Ledger’s Joker, but I don’t think he had enough screen time to pull off such legendary praise, even if his performance was immaculate.

    Denis Villeneuve Ranked

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    This movie has gotten better with every rewatch, and it reinforces that Denis Villeneuve is one of the best filmmakers of my lifetime. The only thing I hate is that terrible CGI shot of Paul taking his mask off. I get visions that Dune: Part Two will win the 2025 Best Picture Oscar.

  • The Battle of Algiers

    The Battle of Algiers

    ★★★★

    I was so surprised to find that one of my favorite Ennio Morricone songs in Inglorious Basterds was originally from this movie. At a time when some would otherwise dismiss the FLN and its motives altogether, this movie did a great job of depicting the real-life hardships that drove people to commit such horrific actions, while emphasizing that violence against the innocent can never be the right solution because it perpetuates a vicious cycle.

  • The Duellists

    The Duellists

    ★★★½

    When the opps is gentlemanly

  • Interview with the Vampire

    Interview with the Vampire

    ★★★½

    Brad Pitt and Tom Cruise just too damn cool to be convincing vampires. Every time Brad was on screen I saw Cliff Booth and Lt. Aldo Raine.

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★

    All the people skydiving look like they dropping on the Fortnite map 🪂🪂🪂

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★★

    Sofia Coppola should do a movie about Kitty with Jim Parsons as J. Robert Oppenheimer.

  • The Ides of March

    The Ides of March

    ★★★★

    I'd vote for Ryan Gosling to be president.

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★

    I always believe in Paul Giamatti 💯

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★★

    When you ain’t got no valentine so you and bro decide to watch a romantic Ryan Gosling movie. If nobody got me, I know Ryan still got me 🗣️💯

  • Natural Born Killers

    Natural Born Killers

    ★★★½

    Every movie that I’ve seen where Quentin Tarantino has written the story but not directed has come off almost purely as an over-the-top satire. I know a story this sinister would be hard to make if it wasn’t a satire, but it often feels like they gave up on reinforcing the more raw and sincere parts when it could have benefited from them because it was too hard. Tarantino’s scripts need Tarantino’s direction, yet somehow I’m also glad he didn’t…