Sort by

Alex has logged 255 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Retrograde

Retrograde

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inspector Ike

Inspector Ike

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Postman

The Postman

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lamp Life

Lamp Life

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Fall

Fall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mickey: The Story of a Mouse

Mickey: The Story of a Mouse

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Brave Little Tailor

Brave Little Tailor

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen

Frozen

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Dual

Dual

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Forgiven

The Forgiven

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Partysaurus Rex

Partysaurus Rex

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Small Fry

Small Fry

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Exporting Raymond

Exporting Raymond

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wonderful Autumn of Mickey Mouse

The Wonderful Autumn of Mickey Mouse

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Breathing Fire

Breathing Fire

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry