Sort by

Alexandre has logged 185 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Séraphine

Séraphine

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ghost of Sierra de Cobre

The Ghost of Sierra de Cobre

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolls

Dolls

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry