Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Sicilian

The Sicilian

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Busting

Busting

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
McQ

McQ

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Time After Time

Time After Time

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jack the Ripper

Jack the Ripper

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Hell

From Hell

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alone in the Dark

Alone in the Dark

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry