alexandra has logged 89 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry