alexandra has logged 186 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Edit this entry  
12
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Float

Float

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry