Sort by

alexandra has logged 253 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★
Edit this entry  
19
Life

Life

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★
Read the review Edit this entry