Alex has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Jailbreak

Jailbreak

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
We Broke Up

We Broke Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
May

May

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackie's Back!

Jackie's Back!

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
Read the review Edit this entry  
19
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Avengement

Avengement

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
Edit this entry  
03
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
Edit this entry  
02
Near Dark

Near Dark

1987
×
Edit this entry  
25
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Edit this entry  
21
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
City Hunter

City Hunter

1993
×
Edit this entry  
19
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Shinjuku Triad Society

Shinjuku Triad Society

1995
×
Read the review Edit this entry  
17
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Climate of the Hunter

Climate of the Hunter

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry