• The Revenant

    ★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★½

  • Room

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Rush

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Argo

    ★★★½

  • Looper

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • The Hunt

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • The Intouchables

    ★★★★

  • The Help

    ★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • A Separation

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • The King's Speech

    ★★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★½

  • Toy Story 3

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon

    ★★★½

  • Shutter Island

    ★★★½

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Up

    ★★★★½

  • Dragonball Evolution

    ★½

  • Mary and Max

    ★★★★

  • The Curious Case of Benjamin Button

    ★★★½

  • Gran Torino

    ★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • WALL·E

    ★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★½

  • I Am Legend

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Juno

    ★★★★

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Blood Diamond

    ★★★½

  • The Prestige

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★½

  • The Lives of Others

    ★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Alone in the Dark

  • Million Dollar Baby

    ★★★★

  • Hotel Rwanda

    ★★★★

  • Downfall

    ★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Chicago

    ★★★½