Sort by

Ale has logged 212 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
26
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Short Story

A Short Story

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Christmas to Remember

A Christmas to Remember

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sex Ed by God

Sex Ed by God

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Edit this entry  
15
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
When the Cat Comes

When the Cat Comes

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Maximilian of Mexico: The Dream of Ruling

Maximilian of Mexico: The Dream of Ruling

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Noelle

Noelle

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★
Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
There's a Man in the Woods

There's a Man in the Woods

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Walter

Walter

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Switched for Christmas

Switched for Christmas

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Letter to My Mother for My Son

Letter to My Mother for My Son

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
28
Boundin'

Boundin'

2003
×
Edit this entry  
28
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
27
Christmas with You

Christmas with You

2022
×
★★
Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Claus Family

The Claus Family

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas in Homestead

Christmas in Homestead

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rango

Rango

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas In Evergreen: Tidings of Joy

Christmas In Evergreen: Tidings of Joy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Mingle All the Way

Mingle All the Way

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Christmas at the Plaza

Christmas at the Plaza

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Christmas Getaway

Christmas Getaway

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Sweet Holiday

My Sweet Holiday

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Live Forever

Live Forever

2020
×
Edit this entry  
12
Ex Creta

Ex Creta

2022
×
Edit this entry  
05
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry