• 28 Days Later

    28 Days Later

    ★★★

    Why should a person in a coma be naked?

  • Collateral

    Collateral

    ★★★★

    <3 Mark Ruffalo with a ton of gel and that cute little beard <3

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★

    It was Mustard with the candlestick in the dining room.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    Ben Affleck looks like a steak

  • Shrek

    Shrek

    ★★★★

    My friends told me that 'Shrek' was one of the best movie ever made, but I didn't believe them.
    Then I saw it... NOW I'M A BELIEVERRRR

  • The Hunt

    The Hunt

    ★★★★

    D E V A S T A T I N G

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★★½

    I am drawn to Miranda's power and disgusted with me because of this. I love this movie.

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    I'd like to live in a Wes Anderson movie.

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★★★★

    Always here after an heartbreak

  • The Day After Tomorrow

    The Day After Tomorrow

    The word "catastrophic" is not describing the genere of the movie but it's describing every single dialogue, acting performance and scene of it.

  • The Karate Kid

    The Karate Kid

    ★★★★

    *me cleaning the whole house after watching this*
    *my mom buying me the dvd of the movie*

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★★

    This movie has everything I want from a movie:
    - a dance scene
    ... that's it. I loved it.