alessiacascella has logged 90 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baggio: The Divine Ponytail

Baggio: The Divine Ponytail

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★
Edit this entry  
23
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Homemade

Homemade

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Algoritmo

Algoritmo

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Unexpected Gift

Unexpected Gift

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Crickets

Crickets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Ma

Johnny Ma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annex

Annex

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mayroun and the Unicorn

Mayroun and the Unicorn

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Penelope

Penelope

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ferosa

Ferosa

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Last Message

Last Message

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Casino

Casino

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spaces

Spaces

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Couple Splits Up While In Lockdown LOL

Couple Splits Up While In Lockdown LOL

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
True Story

True Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Last Call

Last Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lucky Ones

The Lucky Ones

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Attenti al gorilla

Attenti al gorilla

2019
×
½
Edit this entry  
14
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clichy-Montfermeil

Clichy-Montfermeil

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
12
Voyage Au Bout De La Nuit

Voyage Au Bout De La Nuit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Il divo

Il divo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brothers

Brothers

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry