alessiacascella has logged 115 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Edit this entry  
28
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
To Kill a Child

To Kill a Child

1953
×
★★★½
Edit this entry  
26
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Is All You Need

Love Is All You Need

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★½
Edit this entry  
19
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beirut

Beirut

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Despite Everything

Despite Everything

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Catch and Release

Catch and Release

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
½
Edit this entry  
17
Bridget Jones: The Edge of Reason

Bridget Jones: The Edge of Reason

2004
×
★★
Edit this entry  
17
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry