Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Us Again

Us Again

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Glory

Glory

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Flat for Three

A Flat for Three

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Baggio: The Divine Ponytail

Baggio: The Divine Ponytail

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Come Together

Come Together

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Story of Film: An Odyssey

The Story of Film: An Odyssey

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★
Edit this entry  
23
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Homemade

Homemade

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Algoritmo

Algoritmo

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Unexpected Gift

Unexpected Gift

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Crickets

Crickets

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Ma

Johnny Ma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annex

Annex

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mayroun and the Unicorn

Mayroun and the Unicorn

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Penelope

Penelope

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ferosa

Ferosa

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Last Message

Last Message

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Casino

Casino

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spaces

Spaces

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Couple Splits Up While In Lockdown LOL

Couple Splits Up While In Lockdown LOL

2020
×
½
Read the review Edit this entry