Sort by

ale・ᴗ・ has logged 139 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read prior review Edit this entry  
19
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Edit this entry  
17
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Goblin

Goblin

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Lions for Lambs

Lions for Lambs

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Read prior review Edit this entry  
08
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Farewell

Farewell

1983
×
Edit this entry  
17
Like in the Movies

Like in the Movies

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Okupas

Okupas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
Read the review Edit this entry  
06
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Edit this entry  
17
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Maniac

Maniac

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
Read the review Edit this entry  
06
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Comet

Comet

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Midway

Midway

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
Read the review Edit this entry