• Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★½

    i rewatch frances ha every two years. every watch has been a different experience--i related to frances in the first two; this one, it's definitely sophie--but all of them felt like a hug.

    i still had a lot of emotions throughout the entire thing, but all for the different reasons as the first two watches. this is probably the most times i've cried tho. i'm not sure if it's the maturity i gained in the past two years or it's…

  • Mare of Easttown

    Mare of Easttown

    ★★★★½

    i've been too busy recently, but i snorted this into my system in two nights. who needs sleep anyway? i missed being this hooked into a tv show, where i could binge watch for literal hours. with my fucked up attention span, i don't know how to do that anymore. apparently, it isn't my attention span, there just isn't that many good tv anymore. lol. this one gave me breaking bad-levels hook.

  • Don't Breathe 2

    Don't Breathe 2

    ★★

    .....what was the purpose? :-(((

  • The Day He Arrives

    The Day He Arrives

    ★★★★

    pls, i just want to have deep conversations with people over beer again.

    anyway, i miss encountering new faces. i miss coincidentally seeing a familiar face in a public place. i miss familiarizing these strangers, who just so happen to share the same route to work as me. no, i don't even talk to them. but they know me, and i know them. there's a sense of familiarity there that i can't quite place.

    when i'm bored in public, i…

  • Shirkers

    Shirkers

    ★★★★

    ahhh i relate to sandi tan in a lot of ways, and no, i will not bother to explain.

  • Loki

    Loki

    ★★★½

    i had high expectations for this, but in the end it just felt like doctor who with a higher budget and less creative writers.

  • The Dolls with Attitude

    The Dolls with Attitude

    ★★★★

    some black mirror fucked up shit level. wish they could flesh this out further to be a full-length.

  • Everest

    Everest

    ★★★½

    what the fuck was 15-year-old me thinking putting "climb mount everest" in her bucket list???

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★

    third time watching this and, yep, i still find this hilarious. damn you, scary movie 2!!!

  • Dating Amber

    Dating Amber

    ★★★★

    what an absolute delight! this shits on all the fake-date trope movies/books ever, and it's already among my favorite coming-of-age films. i am so happy for these kids!!!

    (((the only thing i didn't like about this is that preposterous poster)))

  • Spotlight

    Spotlight

    ★★★★

    holy fuck.

    evenly paced, but it lures you in. riveting storytelling of a not-unheard-of phenomenon and still manages to invoke shock from the audience. what a powerhouse of an ensemble cast. the film covered such a controversial yet important subject and i liked how it just told the narrative as it is without trying to sensationalize an aspect of the story. the end credits part was so infuriating and disgusting, i had literal chills. fuck the church, tbh.

    i too…

  • The Woman Who Ran

    The Woman Who Ran

    ★★★★

    it's movies like this that solidify both my frustration and desire for writing screenplays.