Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Loki

Loki

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Dolls with Attitude

The Dolls with Attitude

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Everest

Everest

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heart Attack

Heart Attack

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Yourself and Yours

Yourself and Yours

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Edit this entry  
10
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
I Heard It Too

I Heard It Too

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ballerina

The Ballerina

2021
×
★★★
Edit this entry