Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tampopo

Tampopo

1985
×
Read the review Edit this entry  
12
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry