Alessandro has logged 60 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Troll

Troll

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
Edit this entry  
28
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Munich

Munich

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Freaks

Freaks

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
07
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry