Alessandro has logged 179 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Blade

Blade

1998
×
★★
Edit this entry  
28
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Altered States

Altered States

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
House

House

1985
×
★★
Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Troll

Troll

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
Edit this entry  
28
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Piranha

Piranha

1978
×
★★★
Edit this entry  
23
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry