Sort by

adrian has logged 47 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Christine

Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brazil

Brazil

1985
×
Read the review Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry