Sort by

elena has logged 164 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★½
Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Sisters

Sisters

2015
×
★½
Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
Edit this entry  
28
Lovelace

Lovelace

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Closer

Closer

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
28
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
Edit this entry  
28
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★
Edit this entry  
28
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Read the review Edit this entry  
28
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★
Edit this entry