alb0 has logged 513 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★
Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carne

Carne

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Smithereens

Smithereens

1982
×
Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Saved!

Saved!

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Orlando

Orlando

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★½
Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Return of Martin Guerre

The Return of Martin Guerre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Catered Affair

The Catered Affair

1956
×
★★½
Edit this entry  
02
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Edit this entry  
29
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Marnie

Marnie

1964
×
★★★½
Edit this entry  
23
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry