Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
11
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Edit this entry  
07
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
Read the review Edit this entry  
04
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★
Edit this entry  
02
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Edit this entry  
31
Smoke

Smoke

1995
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
29
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pervert's Guide to Cinema

The Pervert's Guide to Cinema

2006
×
Edit this entry  
23
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
23
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★
Edit this entry  
17
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
Edit this entry  
16
Sleuth

Sleuth

1972
×
Edit this entry  
15
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Whisky

Whisky

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wormwood

Wormwood

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
La Llorona

La Llorona

2019
×
Edit this entry  
10
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cure in Orange

The Cure in Orange

1987
×
Edit this entry  
05
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
Edit this entry  
04
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
Stage Door

Stage Door

1937
×
★★★
Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry