Sort by

lany has logged 321 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Is That Black Enough for You?!?

Is That Black Enough for You?!?

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice

Alice

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
My Father's Dragon

My Father's Dragon

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Make Me Go

Don't Make Me Go

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pearl

Pearl

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

Kendrick Lamar's The Big Steppers Tour: Live from Paris

2022
×
Edit this entry  
12
The Northman

The Northman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
White Noise

White Noise

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meet Cute

Meet Cute

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Stutz

Stutz

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Princess

The Princess

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Violent Night

Violent Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry