Sort by

Andy has logged 71 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
3 Men and a Baby

3 Men and a Baby

1987
×
★★★
Edit this entry  
14
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★½
Edit this entry  
11
Attack of the Killer Donuts

Attack of the Killer Donuts

2016
×
Edit this entry  
03
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★
Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Edit this entry  
02
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★½
Edit this entry  
02
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★½
Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Edit this entry