Sort by

alana has logged 37 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Young Victoria

The Young Victoria

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dance Academy: The Movie

Dance Academy: The Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry