Sort by

alan has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jan-e-Man

Jan-e-Man

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marakkar: Lion of the Arabian Sea

Marakkar: Lion of the Arabian Sea

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kurup

Kurup

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunny

Sunny

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry