Vico has logged 37 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
How to Die Young in Manila

How to Die Young in Manila

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
i get so sad sometimes

i get so sad sometimes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's Raining Frogs Outside

It's Raining Frogs Outside

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Imminent Immanent

The Imminent Immanent

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Die Tomorrow

Die Tomorrow

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
36

36

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sparks

Sparks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Balangiga: Howling Wilderness

Balangiga: Howling Wilderness

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Please • Care

Please • Care

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hole

Hole

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Weight

The Weight

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Metro Manila

Metro Manila

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pauwi Ka Na Ba?

Pauwi Ka Na Ba?

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jesus Is Dead

Jesus Is Dead

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Apocalypse Child

Apocalypse Child

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Time to Forget Mother's Cooking

Time to Forget Mother's Cooking

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Slums

The Slums

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Proj. Imakulada

Proj. Imakulada

2020
×
★½
Edit this entry  
15
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Baguio Address No. 10

Baguio Address No. 10

×
★★★★
Edit this entry  
06
Three, Two, One

Three, Two, One

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manila by Night

Manila by Night

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry