• Leonor Will Never Die

    ★★★★★

  • i get so sad sometimes

    ★★★★

  • It's Raining Frogs Outside

    ★★★½

  • All Too Well: The Short Film

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★½

  • Eternals

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • A Hero

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★★★

  • Luca

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★★

  • Fan Girl

  • How to Die Young in Manila

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Proj. Imakulada

    ★½

  • Pauwi Ka Na Ba?

    ★★★★★

  • The Unseen River

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★★★

  • Happy Old Year

    ★★★★★

  • Excuse Me Miss, Miss, Miss

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Lysistrata

    ★★½

  • The Man Who Isn't There And Other Stories Of Longing

    ★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★★

  • The Slums

    ★★★★

  • Time to Forget Mother's Cooking

    ★★

  • Ode to Nothing

    ★★★★★

  • The Imminent Immanent

    ★★

  • Gusto Kita with All My Hypothalamus

    ★★★★★

  • Shirkers

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Die Tomorrow

    ★★★★

  • Please • Care

    ★★½

  • Balangiga: Howling Wilderness

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • I'm Drunk, I Love You

    ★★★

  • Jesus Is Dead

    ★★★★

  • If People Such as We Cease to Exist

    ★★★★★

  • Apocalypse Child

    ★★★½

  • Heart Attack

    ★★★

  • Hole

    ★★★★★

  • Sparks

    ★★★★★

  • The Weight

    ★★★★★

  • Norte, the End of History

    ★★★★

  • Metro Manila

    ★★★

  • 36

    ★★★½

  • Six Degrees of Separation from Lilia Cuntapay

    ★★★★

  • Alps

    ★★★★★

  • A Separation

    ★★★★★

  • Andong

  • Mansyon

  • Kultado

  • Me and You and Everyone We Know

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Happy Together

    ★★★★★

  • The River

    ★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★

  • Kisapmata

    ★★★★★

  • Manila by Night

    ★★★★½

  • Insiang

    ★★★★½

  • Three, Two, One

    ★★½

  • I Am Cuba

    ★★★★★

  • Fireworks

    ★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Baguio Address No. 10

    ★★★★