Sort by

akileaz has logged 73 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★½
Edit this entry  
28
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hercules

Hercules

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Informer

The Informer

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
20
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Relic

Relic

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vengeance Is Mine: Reinventing 'Man on Fire'

Vengeance Is Mine: Reinventing 'Man on Fire'

2005
×
Edit this entry  
15
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man on Fire

Man on Fire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dave Chappelle: Redemption Song

Dave Chappelle: Redemption Song

2021
×
Edit this entry  
13
Dave Chappelle: Unforgiven

Dave Chappelle: Unforgiven

2020
×
Edit this entry  
12
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry