Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
Edit this entry  
06
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
May December

May December

2023
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Inside the Mind of a Cat

Inside the Mind of a Cat

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
A World Record Christmas

A World Record Christmas

2023
×
½
Edit this entry  
04
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Jolly Good Christmas

Jolly Good Christmas

2022
×
★★½
Edit this entry  
03
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★
Edit this entry  
02
An Unexpected Christmas

An Unexpected Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Family Switch

Family Switch

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Most Wonderful Time of the Year

The Most Wonderful Time of the Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Classic

The Christmas Classic

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Human Contract

The Human Contract

2008
×
★★
Edit this entry  
30
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Edit this entry  
29
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Five Star Christmas

Five Star Christmas

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Wise Men and a Baby

Three Wise Men and a Baby

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
At War with the Army

At War with the Army

1950
×
★★
Edit this entry  
26
That's My Boy

That's My Boy

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Friend Irma Goes West

My Friend Irma Goes West

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Friend Irma

My Friend Irma

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Wingwomen

Wingwomen

2023
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All the Light We Cannot See

All the Light We Cannot See

2023
×
Edit this entry  
15
Merton of the Movies

Merton of the Movies

1947
×
★★★
Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Happened in Brooklyn

It Happened in Brooklyn

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hypnotic

Hypnotic

2023
×
★★
Edit this entry  
12
Murder, She Baked: Just Desserts

Murder, She Baked: Just Desserts

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bodies

Bodies

2023
×
Edit this entry  
09
Song of the Thin Man

Song of the Thin Man

1947
×
★★★
Edit this entry  
08
Reptile

Reptile

2023
×
★★★
Edit this entry  
08
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
God Is a Bullet

God Is a Bullet

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry