Sort by

AJ has logged 79 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Walking Dead

The Walking Dead

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frankenstein and the Monster from Hell

Frankenstein and the Monster from Hell

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein Must Be Destroyed

Frankenstein Must Be Destroyed

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Threads

Threads

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla 1985

Godzilla 1985

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mad Magician

The Mad Magician

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Olivia

Olivia

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
War-Gods of the Deep

War-Gods of the Deep

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witches

The Witches

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Confessions of an Opium Eater

Confessions of an Opium Eater

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Psychos in Love

Psychos in Love

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taking Tiger Mountain

Taking Tiger Mountain

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spookies

Spookies

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unmasked Part 25

Unmasked Part 25

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry