Sort by

Alex has logged 523 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bruce Springsteen's Letter to You

Bruce Springsteen's Letter to You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Walking and Talking

Walking and Talking

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fight

The Fight

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry