• Eternals

    Eternals

    ★★★½

    Going into this, with the kind of reviews it has got from critics and audiences alike, I didn't have much expectations, but don't let those fool you, this is one of those cases where you won't know until you give it a chance, it's more likely that you'll like it than not. The inherent beauty of this film doesn't lie in its refreshing direction or color me stoked cinematography but the underlying theme that love overpowers all, and even though…

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★

    "This was amazing, this was."
    "Always the tone of surprise."

    No, but seriously, with projects like these, it becomes very much possible to extensively overhype and then not deliever, but maybe because of my emotional connection to the movies and books, maybe because of my nostalgic connection with the cast, maybe because of the adoration I have for this cast and crew, maybe because of the immense love I have for this series, I couldn't find many flaws, or maybe…

  • A Single Man

    A Single Man

    ★★★★½

    We die, We live. We let go, we cling.
    We, that word is meant to kindle a sense of togetherness in us, like our experiences are shared, the moments, the lives we live, and it's as tragic as beautiful how wrong we are. We is nothing, it's just a word used and designed to overcome our fear, the very real and very true fear of being alone, a single entity, in this vast macrocosm, even after being surrounded by so…

  • Nobody

    Nobody

    ★★★½

    John Wick if he had a family.

  • Extra Ordinary

    Extra Ordinary

    ★★★

    Gross but bonny.

  • Death Race

    Death Race

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "Someone once asked me if I was the best future for my little girl. I've thought about this for a long time, and here's what I've decided: No one in this world is perfect. Heaven knows I'm not. But I love her more than anyone else possibly could. In the end, that's all that matters."

    Some mindless mayhem fun? You got it.

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★★½

    Everything else aside, see this one for its cinematography and a new take on our favorite shamblers.

    Opinion might be divided on some creative choices but Zack has always been a bold filmmaker, the boldness only gets bolder!

  • Inside Man

    Inside Man

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    1,14,15,20,8,5,18,,10,15,9,14,20,,20,8,1,20,,7,15,20,,13,5,,18,5,1,12,12,25,,8,9,7,8.

  • Willy's Wonderland

    Willy's Wonderland

    ★★★

    Nicolas Cage, Good or Bad?

    In the immoral words of Dan Harmon-
    "He's not good or bad. He's Nicolas Cage. There are lots of actors with whom we get bored and discard, if there wasn't something for sale with Cage he would have been gone long ago. He's a riveting performer, you can't ignore him.

    If I was going to make a very unqualified guess, I would say that he's "better" in movies where the director swings a little more…

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★½

    GOLDBLUM IS A CHARMER!

  • Escape from New York

    Escape from New York

    ★★★★

    Plikksen copied my hairstyle, and he looked damn handsome.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ♫ Sometimes, All I need is the air I can breathe and two monsters fighting each other only to realise later that the real enemy and monsters are humans♫

    The action, the colorful cinematography, the direction, the acting, all better than we thought we'd get, so, a win, after all.
    It would've been more badass to watch it in the theatres, but maybe someday down the line when all these movies released during the pandemic get re-released, anyways, blockbusters are back, and that's great!