• Dead Poets Society

    ★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★

  • Midnight Run

    ★★★

  • Die Hard

  • Big

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★½

  • Better Off Dead...

    ★★★½

  • The Black Cauldron

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★

  • Blood Simple

    ★★★

  • Gremlins

    ★★★

  • WarGames

    ★★★½

  • Bad Boys

    ★★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • My Dinner with Andre

  • Raiders of the Lost Ark

  • Escape from New York

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★

  • Taxi Driver

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★

  • Super Fly

    ★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Gaslight

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★½