• Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    Foreword: Physical and verbal abuse, gaslighting

    Whiplash is more than just a movie about jazz music, I’d say it’s more akin to a psychological thriller or a horror film. While the story itself isn’t the most complex, it is the characters and the relationship between them that really give the movie it’s depth. Exploring the abusive relationship between the main character and his instructor/hero, Whiplash is a thrilling, harrowing and, at times, a hard to watch movie.

    Andrew Neiman (Miles…

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

    Spider-Man: Across the Spider-Verse does so many things right. The sequel has great music, voice acting and, of course, the spectacular art and animation. But what this second entry in the series proves, beyond a shadow of a doubt, is that the creative team fundamentally understand what makes Spider-Man, well, Spider-Man. Couple this with the amazing animation, voice talent and more, to me, Spider-Man: Across the Spider-Verse is one of the best superhero movies ever made.

    I don’t want to…

  • Shiny Happy People: Duggar Family Secrets

    Shiny Happy People: Duggar Family Secrets

    ★★★★½

    Trigger Warning! Drug and alcohol use, abuse, sexual assault and rape.

    Jesus frickin’ Christ, Shiny Happy People is a shocking, and oftentimes horrifying, documentary. While it presents itself as a look into the Duggar family, from the reality TV show 19 Kids and Counting, this is used more as a backbone that threads the main story at hand, the absolutely disgusting Bill Gothard and his Christian offshoot cult called the Institute in Basic Life Principles or IBLP. Going in, while…

  • The Last Kingdom: Seven Kings Must Die

    The Last Kingdom: Seven Kings Must Die

    ★★★★½

    “…Uhtred, sword of Uhtred.”
    -Finan, ~930s C.E.

    The beginning of The Last Kingdom: Seven Kings Must Die starts with narration from Finan, one of the closest companions of the protagonist, Uhtred son of Uhtred. This made me nervous because I thought that the majority of the movie would have voice-over narration, which is never a good sign, *cough* The Last Airbender *cough*. And I’m glad to say my fears were unfounded. While there was some narration by Finan, for the…

  • Cunk on...

    Cunk on...

    ★★★★½

    Foreword: This is for Cunk on Britain

    "My mate Paul…"
    -Philomena Cunk

    Highly regarded Oscar analyst, documentary filmmaker/narrator and Shakespeare fanatic Philomena Cunk shows off her intellectual chops in Cunk on Britain. This five episode series starts from the very beginning of British history with the Iron Men (not Tony Stark who can stand being around Gwyneth Paltrow) to the Beatles who had copy and paste haircuts. In this wonderful documentary Cunk shows why she is one of the greatest…

  • Carol

    Carol

    ★★½

    I remember the Oscar buzz, and subsequent nominations, that Carol received back in 2015. When I saw it was on Netflix I jumped at the chance to watch it and well, I didn’t really like it. It had paper thin writing and characters and I found myself pushing through the movie just to finish it.

    Therese (Rooney Mara), a young woman working at a department store spots an older woman toy shopping. The lady makes her way over to Therese’s…

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★★½

    Train to Busan is more than just a zombie horror movie. It is filled with great characters and the strife between the passengers on the train as they fight to survive. With pulse-pounding action, tense horror, excellent production values and, surprisingly, a number of good quiet moments, Train to Busan is an absolute masterpiece.

    The story follows Seok-Woo (Gong Yu), a well-off businessman who puts his work above his daughter, Su-an (Kim Su-an) and his now estranged wife. The next…

  • Clue

    Clue

    ★★★★½

    I love a good murder mystery and Clue, based off the popular board game, is a darn good one. Like Benoit Blanc from Knives Out I never played the board game but that didn’t hamper my enjoyment. With a clever script, tight editing and a great ensemble cast Clue is more than just a cheap cash grab to bank off a well-known property, it’s actually a rollicking good time.

    Without giving too much away the story follows a group of…

  • Cunk on Shakespeare

    Cunk on Shakespeare

    ★★★★★

    Legendary Cultural Ambassador Philomena Cunk has once again delivered a documentary for the ages and, this time, she’s tackling the writer William Shakespeare. I am in awe of just how educational and informative Cunk on Shakespeare is. With keen insight and encyclopedic knowledge of all things history and literature, Cunk takes her viewers on another journey filled with plenty of hard-hitting truths.

    This documentary covers the entirety of Shakespeare’s life, from birth to death. His greatest works are covered, from…

  • Cunk on...

    Cunk on...

    ★★★★½

    Legendary documentary host, Philomena Cunk, hosts this groundbreaking historical documentary, Cunk on Earth. Cunk reveals the hard-hitting truth in this five episode series that is surely going to be an award contender in next years award cycles. With bold authority, keen insight and fearlessness, Cunk truly shows why she is one of the greatest historical documentarians of our time. Simply put, Cunk on Earth is the greatest piece of media that I’ve ever had the pleasure of viewing.

    The documentary…

  • The 1975 'At Their Very Best' Live from Madison Square Garden

    The 1975 'At Their Very Best' Live from Madison Square Garden

    ★★★★½

    "This is my house."
    -Matty Healy

    The 1975 At Their Very Best: Live from Madison Square Garden is an absolute must watch for fans of the 1975. It features a setlist of some of the bands greatest songs, including about half of the tracks from their newest album Being Funny in a Foreign Language. Set in a three walled set that resembles a living room, which is filled with a bunch of old-timey TVs that reminded me of my family's…

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Trigger Warning!: Suicide, drugs and alcohol

    Girl, Interrupted is one of the most disappointing movies that I have watched in a long time. It started out with so much potential but then it started to fall apart leaving what could have been a great movie to one that became an eye rolling disaster. Despite some excellent editing and cinematography at the start of this film, and the powerful performance by Winona Ryder, Girl, Interrupted is a very Hollywood stylized movie…