Sort by

AJGo85 has logged 43 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Ghosts of Buxley Hall

The Ghosts of Buxley Hall

1980
×
★★
Edit this entry  
30
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Edit this entry  
25
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
The Gift

The Gift

2015
×
★★
Edit this entry  
23
The Park Is Mine

The Park Is Mine

1985
×
★★
Edit this entry  
22
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Casting By

Casting By

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Edit this entry  
14
Corruption

Corruption

1968
×
★★½
Edit this entry  
14
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Targets

Targets

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★
Edit this entry  
10
San Andreas

San Andreas

2015
×
Edit this entry  
10
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
House of the Long Shadows

House of the Long Shadows

1983
×
★★
Edit this entry  
09
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Edit this entry  
08
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Edit this entry  
05
The Swarm

The Swarm

1978
×
Edit this entry  
05
Straight Outta L.A.

Straight Outta L.A.

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
The House of Seven Corpses

The House of Seven Corpses

1974
×
Edit this entry  
05
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Disraeli

Disraeli

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
02
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry