Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ted K

Ted K

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
★★★★
Edit this entry  
30
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
01
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hand

The Hand

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Air

Air

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Edit this entry  
08
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bottle Shock

Bottle Shock

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Edit this entry  
16
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tetris

Tetris

2023
×
★★★
Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Maid

Maid

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
May

May

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
City of Angels

City of Angels

1998
×
★★★½
Edit this entry